• emo.gr
  • Sport
  • “Πεθαίνοντας” στη Βιτόρια
“Πεθαίνοντας” στη Βιτόρια

Απίστευτη ήττα για τον Ολυμπιακό που μόλις το ματς πήγε στους 15 πόντους, ουσιαστικά το παράτησε και άφησε τη Μπασκόνια να κάνει πάρτι, παίζοντας μόνη της με τους ερυθρόλευκους να κάνουν το σάκο του μποξ, μη δείχνοντας καμία διάθεση για αντίδραση.

Εφιαλτική νύχτα και ήττα-σοκ για τον Ολυμπιακό στη Βιτόρια.

Απίστευτη ήττα για τον Ολυμπιακό που μόλις το ματς πήγε στους 15 πόντους, ουσιαστικά το παράτησε και άφησε τη Μπασκόνια να κάνει πάρτι, παίζοντας μόνη της με τους ερυθρόλευκους να κάνουν το σάκο του μποξ, μη δείχνοντας καμία διάθεση για αντίδραση.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εμφανίστηκε ως το 15΄ στο παρκέ, στη συνέχεια μπλόκαρε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, το 27-30 έγινε 42-30 και τελικά γνωρίζοντας βαριά ήττα με 86-54 από την Μπασκόνια.

Το 36-30 του ημιχρόνου, μετετράπη σε ένα 50-24 επιμέρους σκορ στο β΄ημίχρονο  και οι 6 πόντοι τη διαφοράς έγιναν 32.

231146

Το ματς δεν επιδέχεται κριτικής, ήταν ένα ματς “πολλά με λίγα”, που σίγουρα «στραπατάρισε» το γόητρο των ερυθρόλευκων και μέχρι πρότινος πρωτοπόρων στη Λίγκα.

Οι ερυθρόλευκοι διασύρθηκαν ισοφάρισαν το ρεκόρ της δεύτερης πιο βαριάς ήττας τους στην Ευρωλίγκα.

Πιο συγκεκριμένα, οι Πειραιώτες έχουν ηττηθεί άλλες δύο φορές με 32 πόντους (όπως συνέβη και απόψε). Το 2016 από τη Χίμκι (98-66) και το 2012 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (96-64).
Υπενθυμίζεται πως η πιο βαρά ήττα στην ιστορία του Ολυμπιακού στην Ευρώπη ήταν το 2004, όταν η ελληνική ομάδα είχε χάσει με 110-59 από την Εφές Πίλσεν στο ΣΕΦ.