• emo.gr
  • Sport
  • Το βάρος της φανέλας
Το βάρος της φανέλας

Η πρόκριση δεν έχει κριθεί οριστικά. Η Ρεάλ έχει προβάδισμα σαφώς και η Παρί θα χρειαστεί ένα μεγάλο ματς στον επαναληπτικό.
Κυρίως θα χρειαστεί μια διαφορετική πνευματική προσέγγιση.

Η Παρί έχει εξαιρετική ομάδα και μόλις  συνήλθε από την ορμή των πρώτων λεπτών των Μαδριλένων, έπαιξε το ποδόσφαιρο που ξέρει. Βγήκε μπροστά είτε οργανωμένα, είτε με αντεπιθέσεις και προηγήθηκε αν και μέχρι εκείνη τη στιγμή η Ρεάλ είχε κυνηγήσει πιο πολύ το γκολ.

Το 0-1 ήταν ότι καλύτερο για την ομάδα του Έμερι, η οποία όμως ισοφαρίστηκε λίγο πριν το ημίχρονο με πέναλτυ, από την πονηριά του Κρος να πέσει αμέσως μόλις ένιωσε χέρι αντιπάλου στον ώμο. Το 1-1 στο ημίχρονο έμοιαζε με δίκαιο σκορ. Και οι δύο είχαν ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν αμφίρροπο, μέχρι που ο Ζιντάν βάζει στη θέση του Μπνζεμά τον Μπέιλ, παίζοντας χωρίς κλασικό σέντερ φορ, βάζει και τον Ασένσιο και στήνει πάρτι στη δεξιά πλευρά της  άμυνας της Παρί.

Η άμυνα της Παρί μπερδεύεται και οι Μαδριλένοι πιέζουν. Θα κάνουν το 2-1 με ένα τυχερό γκολ, αφού μια απόκρουση στέλνει τη μπάλα στο γόνατο του Ρονάλντο και στα δίχτυα.

Οι Παριζιάνοι έχουν πάθει σοκ και μέχρι να συνέλθουν, έχουν φάει ακόμη ένα γκολ από τον Μαρσέλο με σουτ στην κίνηση και λίγη τύχη και πάλι. Ο Βραζιλιάνος και χθες έδειξε τη σπάνια ποιότητά του, ένας άριστος αριστερός φουλ-μπακ.

Η Παρί στα σχοινιά με το 3-1 έβγαλε αντίδραση, αλλά ο Νεϊμάρ αστόχησε απελπιστικά από εξαιρετική θέση στο τελευταίο λεπτό.

Την πάτησε το βάρος της φανέλας της Ρεάλ που όντας 17 βαθμούς πίσω από την Μπάρτσα στο ισπανικό πρωτάθλημα, τα δίνει όλα στην Ευρώπη.

Χτες έκανε ένα ματς σε υψηλό τέμπο για πολλή ώρα, έβαλε πόδια στη φωτιά, διεκδίκησε μπάλες, πήρε όλα τα αμφισβητούμενα από τον διαιτητή.

Το βάρος της φανέλας της είναι πολύ μεγάλο και αρκεί για να κατατροπώσει την Παρί, που δεν υστερεί καθόλου σε ποιότητα.

Αλλά όσο ο Εμπαπέ θα προσπαθεί να κοπιάρει Ροναλντίνιο, ο Ρονάλντο θα βάζει γκολ με όλους τους άμπαλους τρόπους.

Κυρίως θα χρειαστεί μια διαφορετική πνευματική προσέγγιση. Για να φτάσεις ψηλά στο Ch.L. χρειάζονται και ψυχικά χαρίσματα. Σε αυτά έδειξε πλεόνασμα χτες η Ρεάλ