• Sport
  • Μπάσκετ
  • Έσπασε το ρόδι ο Ολυμπιακός, ματσάρα στο ΟΑΚΑ!
Έσπασε το ρόδι ο Ολυμπιακός, ματσάρα στο ΟΑΚΑ!

όπως διαμορφώνεται η βαθμολογία της Ευρωλίγκας ο ΠΑΟ με μειονέκτημα έδρας είναι λογικό να επιδιώξει ως αντίπαλο τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ

Έσπασε το ρόδι ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ.

Ο «σοφός» Πασκουάλ είχε πει πως δεν μπορείς να νικάς διαρκώς τον Ολυμπιακό.

Μετά το 23-23 ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτς και συμπαραστάτη τον Παπαπέτρου. Το 18-16 της α΄ περιόδου έγινε 34-43 στο ημίχρονο ενώ και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά προηγούμενος με 50-62.

Στο 4ο δεκάλεπτο εκδηλώθηκε η αντεπίθεση του ΠΑΟ και στο 38΄το ματς έφτασε στον πόντο 69-70, με επιμέρους σκορ 19-8. Για να γίνει αυτό έδωσε φρενήρη ρυθμό, σούταρε πολλά τρίποντα, έκανε το ματς ροντέο. Με κάρφωμα του Γκιστ πέρασε με 71-70, ενώ στη συνέχεια ο Σπανούλης με μία εύστοχη βολή σε φάουλ που κέρδισε ισοφάρισε σε 71-71. Στα 33 δευτερόλεπτα ο Ολυμπιακός έβγαλε δύο μεγάλες άμυνες και πήρε την κατοχή, ενώ οι δύο ομάδες αστόχησαν στη συνέχεια στη μία επίθεση που έκανε η καθεμιά. Παράταση με 21-9 σκορ τετάρτου δεκαλέπτου.

panathinaikos-olumpiakos-euroligkaΠολλά άστοχα σουτ από τον Σπανούλη στο τέλος της κανονικής διάρκειας, που προβλέψιμα εκδηλώνει αυτός τις κρίσιμες επιθέσεις, κακός ο Τζέιμς στις τελευταίες επιθέσεις.

Στην παράταση ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 78-75, αλλά με βολές ο ΟΣΦΠ το έκανε 78-78. Μεγάλο τρίποντο του Καλάθη και 81-78, ενώ μετά υπήρξε απάντηση με γκολ φάουλ του Σπανούλη (81-81). Με μία βολή ο Καλάθης έκανε το 82-81 ενώ ο Ρόμπερτς έβαλε ένα μεγάλο σουτ και 82-84. Χάνει την πίθεση ο ΠΑΟ, 2 βολές για Ρόμπερτς 82-86 και δίποντο του Τζέιμς και 84-86.

olypao

Φάουλ στον Παπαπέτρου 84-87 στα 5 δεύτερα πριν τη λήξη, μία βολή εύστοχη, φάουλ στον Τζέιμς «γαλλικά» μεταξύ Τζέιμς και Σπανούλη. 85-87  με μία βολή του Τζέιμς, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Πολύ σημαντικός ο Ρόμπερτς σήμερα, θετικοί ο Μπράουν και ο Τίλι, έδωσαν την εμπειρία τους Σπανούλης και Πρίντεζης.

Μια ομάδα μόνος του ο Καλάθης, συγκινητικός ο Γκιστ, στοίχισε η αστοχία των Ρίβερς και Τζέιμς.

Σταμάτησε το σερί των 5 συνεχόμενων νικών του ΠΑΟ έναντι των ερυθρολεύκων, ενώ όπως διαμορφώνεται η βαθμολογία της Ευρωλίγκας  ο ΠΑΟ με μειονέκτημα έδρας είναι λογικό να επιδιώξει ως αντίπαλο τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ.