• Sport
  • Η νύχτα που ο Κώστας Μανωλάς ταπείνωσε τον Λιονέλ Μέσι!
Η νύχτα που ο Κώστας Μανωλάς ταπείνωσε τον Λιονέλ Μέσι!

Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!

Μια μαγική βραδιά Champions League  με τη Μπαρτσελόνα να κάθεται στο 4-1 του πρώτου αγώνα και να κάνει διαχείριση του χρόνου,να πιστεύει πως είναι ήδη στους “4”, να είναι μπλαζέ και άνετη.

Το γκολ μόλις στο 6΄έδωσε πίστη στους Ρωμαίους, που πρέσαραν από το πρώτο λεπτό σαν δαιμονισμένοι, που σταματούσαν με φάουλ έγκαιρα κάθε επιθετική ενέργεια της Μπάρτσα, που έπεφταν πρώτοι στη μπάλα κερδίζοντας σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες.

Αν δεν υπήρχαν τα δύο απελπιστικά άστοχα φάουλ του, οι θεατές δεν θα καταλάβαιναν πως έπαιζε ο Μέσι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχε ελάχιστες  επαφές με τη μπάλα.

Οι “τρελοί Ρωμαίοι” είδαν το όνειρο στο 52΄ακόμη πιο κοντά. Με πέναλτυ ο Ντε Ρόσι έγραψε το 2-0. Πήραν λελογισμένα ρίσκα γιατί ήξεραν πως βασικά πρέπει να μη φάνε γκολ. Και το έκαναν άριστα απέναντι σε μια Μπάρτσα, που θύμισε μεγάλη ομάδα μετά το 75΄. Όμως οι παίκτες της Ρόμα “έτρωγαν σίδερα”. Έπαιξαν έξυπνα και πολύ δυναμικά. Έριξαν κλωτσιές για να χαλάσουν το μυαλό των βεντετών. Και τα κατάφεραν!

Ο Βαλβέρδε παράλληλλα άργησε να κάνει τις κινήσεις από τον πάγκο και στο 81΄ο Κώστας Μανωλάς με κεφαλιά αλά Δέλλα εναντίον της Τσεχίας το2004 έγραψε το 3-0,που ήταν και σκορ πρόκρισης.

Στα λεπτά που απέμεναν με δύο τάκλιν ο Μανωλάς απέτρεψε δύο φαρμακερές συρτές σέντρες  της Μπαρτσελόνα, στο παιχνίδι που σίγουρα αποτελεί την κορυφαία βραδιά της καριέρας του, τη βραδιά που “βίδωσε” τον Σοάρες για 90΄.

Ο κακός Μέσι δεν μπόρεσε στο 86΄να σπρώξει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα της Ρόμα,το 3-0 δεν άλλαξε κι έτσι η Ρώμη φλέγεται!

liberpoul-prokrisi

Λιβερπουλ εντυπωσιακά

Υποτίθεται πως το ματς της βραδιάς ήταν ο επαναληπτικός μεταξύ Σίτυ και Λίβερπουλ στη ρεβάνς του 3-0. Οι πολίτες μπήκαν δυνατά έκαναν το 1-0  και όλα έδειχναν πως θα γίνει μεγάλη μάχη για την πρόκριση.

Η Λίβερπουλ ισοφάρισε σε 1-1 στο 51΄με τον Σαλάχ και τέλειωσε την ιστορία.Έβαλε και δεύτερο γκολ στο 77΄ με τον Φερμίνιο για να κάνει την πρόκρισή της ακόμη πιο εμφατική με δύο νίκες, απέναντι στην κορυφαία φέτος ομάδα στο Νησί .