• Sport
  • Παράδοση 28 ετών έσπασε η Τότεναμ!
Παράδοση 28 ετών έσπασε η Τότεναμ!

Η προηγούμενη νίκη των «Spurs» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» ανάγεται στο 1990!

Αυτή δεν ήταν μια απλή νίκη για την Τότεναμ, αλλά θρίαμβος και ταυτόχρονη εξασφάλιση του Champions League,ενώ ταυτόχρονα έσπασε μια παράδοση 28 ετών!

Η ομάδα του Ποκετίνο αν και έμεινε πίσω στο σκορ, επικράτησε 1-3 στην έδρα των «μπλε», αφήνοντας τους στο -8 από την 4η θέση που είναι και η τελευταία που χαρίζει εισιτήριο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους, ήταν οι Έρικσεν και Ντέλε Άλι που πέτυχαν τα γκολ της μεγάλης ανατροπής, με τη νίκη να είναι ιστορική, αφού είναι η πρώτη για τους «Spurs» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» μετά το 1990.

Η Τσέλσι ήταν καλύτερη στην αρχή και στο 30′ κατάφερε να προηγηθεί, έπειτα από ολέθριο λάθος του Γιορίς. Ο Γάλλος τερματοφύλακας έκανε μία έξοδο για να τιμήσει ίσως το Μεσολόγγι, και σε ανυπεράσπιστη εστία ο Μοράτα με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Όμως στα χασομέρια του πρώτου μέρους, ο Έρικσεν με ένα εκπληκτικό σουτ άφησε… άγαλμα τον Καμπαγέρο, για να ισοφαρίσει πριν από την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ καθάρισε σε πέντε λεπτά (61′-66′), με τον Ντέλε Άλι να γίνεται ήρωας ενώ ως τότε ήταν εξαφανισμένος. Στην πρώτη περίπτωση, μετά από εκπληκτική 40άρα πάσα του Ντάιερ ο Ντέλε Άλι ολοκλήρωσε άψογα τη φάση για το 1-2, ενώ η Τότεναμ είπε να κεράσει και τρίτο γκολ τον Κόντε.

Σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή δημιουργημένη από τον Σον που μπερδεύτηκε, όχι τόσο όσο οι αμυτικοί, ο επιθετικός χαφ των φιλοξενούμενων τέλειωσε τη φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.