• Sport
  • Τέλος η σεζόν για τον Γιάννη
Τέλος η σεζόν για τον Γιάννη

οι Μπακς δεν κατάφεραν να περάσουν στο δεύτερο γύρο των πλέι οφ

Ο «τελικός» της Βοστώνης, το 7ο παιχνίδι της σειράς βρήκε νικητές τους Σέλτικς, που επιβλήθηκαν 112-96 των Μπακς και με 4-3 πέρασαν στα ημιτελικά της Ανατολής, όπου θα συναντήσουν τους Σίξερς.
Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εστιασμένη πάνω στον  Γιάννη Αντετοκούνμπο ενώ φορτώθηκε και με φάουλ. Τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους (7/7 βολές, 6/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη παίζοντας για 42 λεπτά. Ο Κρις Μίντλετον με 32 και ο Έρικ Μπλέντσο με 23 πόντους ήταν τα μοναδικά του στηρίγματα, καθώς το Μιλγουόκι πήρε ελάχιστα από τον πάγκο του. Για τους νικητές οι Τέρι Ροζίερ και Αλ Χόρφορντ είχαν από 26 πόντους και άλλους 20 πρόσθεσε ο Τζέισον Τέιτουμ.
Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς έχτισε από τα τέλη της πρώτης περιόδου μια διψήφια διαφορά (30-17) και παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν μέσα στο ματς μέχρι τα μέσα του τρίτου δωδεκάλεπτου δεν κατάφεραν να απειλήσουν. Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε και στους 19 πόντους για τους γηπεδούχους που πέραν των γνωστών απουσιών των Ίρβινγκ, Χέιγουορντ και Τάις, έχασαν και τον Τζέιλεν Μπράουν ο οποίος δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω μυϊκού τραυματισμού.

Τέλος η σεζόν για τον Γιάννη: οι Μπακς δεν κατάφεραν να περάσουν στο δεύτερο γύρο των πλέι οφ.

Αποκλείστηκαν όπως και πέρυσι στον πρώτο γύρο, με τη μόνη διαφορά πως φέτος έφτασαν μέχρι το έβδομο παιχνίδι ενώ πέρυσι είχαν αποκλειστεί από το έκτο (2-4).

Το μόνο κέρδος η μπασκετική εξέλιξη του Αντετοκούνμπο, πάνω στον οποίο έχουν στηρίξει εδώ και χρόνια όλο το πρότζεκτ τους.