• Sport
  • Β΄Εθνική (Νότος): Τρίτωνας 3Χ3, στην παράταση ο Δούκας τους “στρατηγούς”
Β΄Εθνική (Νότος): Τρίτωνας 3Χ3, στην παράταση ο Δούκας τους “στρατηγούς”

Καλαντζής, Ψαρόπουλος και Ντιμπ έβαλαν από 17 πόντους ο καθένας τους, πετυχαίνοντας τους 51 από τους 65 πόντους της ομάδας

Μεγάλο διπλό πέτυχε ο Τρίτωνας στην Πάτρα επί του μαχητικού Γλαύκου. Οι γηπεδούχοι είχαν κατακλύσει το κλειστό, με την ομάδα των Σεπολίων να έχει κοντά της τους δικούς της φίλους που ταξίδεψαν από την Αθήνα.

Ο  Τρίτωνας προηγήθηκε 2-7, αλλά ο Γλαύκος τον περιόρισε στους 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι συνήθεις ύποπτοι Ντιμπ και Ψαρόπουλος γύρισαν το ματς και ο Τρίτωνας βρέθηκε με βραχεία κεφαλή στο σκορ, που δεν την έχασε ποτέ, παρά τα 5 φάουλ του Μαλτέσιου, τα 4 του Ψαρόπουλου, το ότι ο πλέι μέικερ Καλαντζής δεν βγήκε σχεδόν καθόλου από το ματς.

Ο Τρίτωνας βρέθηκε σε κακή μέρα, αλλά κατάφερε να πάρει την πολύ σημαντική νίκη, παρά το γεγονός πως πήρε μόνο ένα τρίποντο από τον Τσούτσο, 4 από τον Νικολακόπουλο και 0 πόντους από τον Μαλτέσιο. Ο Κουκουνιάς έβαλε 6 και έδωσε μεγάλες μάχες κάτω από τα καλάθια ενώ Καλαντζής, Ψαρόπουλος και Ντιμπ έβαλαν από 17 πόντους ο καθένας τους, πετυχαίνοντας τους 51 από τους 65 πόντους της ομάδας, που πέρα από τη νίκη, μάλλον δεν κρατά τίποτα άλλο από τον σημερινό αγώνα.

Δάφνη Δαφνίου και Δούκας επίσης το απόλυτο

Την πρώτη θέση μαζί με τον Τρίτωνα απολαμβάνει η Δάφνη Δαφνίου που νίησε εύκολα την Ερυθραία, ενώ ο Δούκας κέρδισε στην παράταση τον Παπάγου με ένα τρίποντο στο τέλος.

Μεγάλο και το διπλό του Εσπέρου στην Πεντέλη, το Παγκράτι δεν είχε πρόβλημα κόντρα  στη Μάνδρα και επανήλθε στις νίκες, εύκολα πέρασε ο Οίαξ από το Ίλιον, άνετα η Βούλα τον Κρόνο, ενώ η Ελευσίνα άφησε χωρίς νίκη την Κόρινθο σε ένα ματς που το ντέρμπι μετετράπη σε περίπατο.

Νωρίτερα και κατά τη διάρκεια των αγώνων

Θα παρακολουθήσουμε δεκάλεπτο-δεκάλεπτο την εξέλιξη των ματς του Νοτίου Ομίλου της Β΄Εθνικής:

3η Αγωνιστική – 21/10/18

ΓΛΑΥΚΟΣ – ΤΡΙΤΩΝ: 2,-7 στο 5΄,20-9 στο δεκάλεπτο με σερί 18-2 του Γλαύκου, 22-19 με 2-10 σερί-απάντηση του Τρίτωνα, 26-31 ημίχρονο,45-48 στο 30΄, 53-56 στο 35΄, 63-65 Τελικό

3Χ3 οι νίκες  για τον Τρίτωνα, δεύτερο διπλό, επιτυχής η πρώτη έξοδος από το Λεκανοπέδιο.

Ο Έσπερος παέι για μεγάλο διπλό στην Πεντέλη, το Παγκράτι νικά από την αρχή την Μάνδρα, η Δάφνη Δαφνίου ξεπερνά άνετα το εμπόδιο τη Ερυθραίας

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 8-8, 20-17,42-33, 88-71 (τελικό)
ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ – ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ: 15-35, 37-57, 72-75, 72-76 (τελικό)
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ: 20-10, 34-25, 44-32, 62-51,  82-73 (τελικό)
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ: 15-17, 29-40,45-55, 56-74 (τελικό)
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ: 18-19, 49-43, 77-57
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ: 23-16,45-36, 65-65 (παράταση),80-79
ΓΣ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ : 31-17, 51-38, 89-72