• emo.gr
  • Sport
  • Παράσταση ΠΑΟ, βραχυκύκλωμα Ολυμπιακού
Παράσταση ΠΑΟ, βραχυκύκλωμα Ολυμπιακού

Η επιλογή του Τσάβι Πασκουάλ να ανοίξει το ροτέισον ήταν αυτή που έκρινε το ματς, ενώ ο Μπλατ βασικά στηρίχθηκε σε 7 παίκτες.

Η δύναμη της έδρας μίλησε. Το πρώτο κλασικό μπασκετικό ντέρμπι βάφτηκε πράσινο.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος βρίσκοντας πολλές λύσεις από τον Τίμα, αν και στο αμυντικό κομμάτι δεν πάταγε καλά. Η επίθεση του έδινε ώθηση.

Όταν ο Πασκουάλ έβαλε μέσα τον Θανάση, η άμυνα του ΠΑΟ έγινε συμπαγής, ενώ ο Σπανούλης έκανε πολλές λάθος επιλογές πιεζόμενος και παίζοντας σε υψηλό τέμπο.

Ο Μπλατ παραδέχτηκε πως ο Μπαντζαρης έπρεπε να παίξει περισσότερο, ο Τολιόπουλος δεν πάτησε παρκέ, ο Στρέλνιεκς έλειπε, οπότε ο Καλάθης, αλλά κυρίως ο Λεκαβίτσιους έκαναν τη ζημιά στους ερυθρολεύκους.

Από το 54-54 και μετά ο ΠΑΟ δεν έμεινε πίσω, πάτησε γκάζι στην 4η περίοδο και πήρε το ματς θριαμβευτικά με 93-80.

Ο Πρίντεζης ήταν η σταθερή αξία του Ολυμπιαού σε όλο το ματς παίζοντας 31 λεπτά και βάζοντας 26 πόντους, αλλά Παπανικολάου και Σπανούλης είχαν μόνο από 4 πόντους έκαστος. Ο Τίμα έβαλε 17 κυρίως στο πρώτο, έδειξε πόσο μεγάλος σουτέρ είναι, αλλά ο Ολυμπιακός συνολικά έδειξε αδυναμίες χτες, απέναντι σε μια πιο αθλητική ομάδα, που έβγαζε πάθος στο παρκέ, σε άθε

Από εκεί και πέρα το χθεσινό ματς δεν έκρινε τίποτα, ίσως μόνο το γεγονός πως αν κάποιος χρειάζεται ακόμη μια προσθήκη ή αλλαγή (και μάλιστα στα γκαρντ) είναι ο Ολυμπιακός, ενώ οι ομορφιές με τους διαιτητές είναι τόσο συνηθισμένες πια, περίπου σαν τα (αντιαθλητικά) φάουλ εντός του παρκέ.