• emo.gr
  • Sport
  • Β’ Εθνική (Νότος): μεγάλα διπλά Βούλα, Δαφνί, Ερυθραία
Β’ Εθνική (Νότος): μεγάλα διπλά Βούλα, Δαφνί, Ερυθραία

Η ομάδα των Σεπολίων είχε μάλλον μείνει πνευματικά στο ματς με τον Πρωτέα που χάθηκε στην παράταση, ίσως υποτίμησε και την έως σήμερα δίχως νίκη Ερυθραία και το πλήρωσε με μια αναπάντεχη και σίγουρα εκτός προγράμματος ήττα.

Με αμείωτη ένταση συνεχίζεται το αμφίρροπο Πρωτάθλημα του Νοτίου Ομίλου στη Β Εθνική, όπου ο Δούκας συνεχίζει αήττητος, από κοντά ακολουθούν Δάφνη Δαφνίου και Έσπερος, ενώ ο Τρίτωνας έμεινε πίσω με 2η σερί ήττα, ισοβαθμώντας με Βούλα και Ναύπλιο, ενώ Παπάγου, Πεντέλη και Παγκράτι ισορροπούν στο 3-3.

Η Κόρινθος έκανε νίκη σωτηρίας απέναντι στο Γλαύκο, ο Παπάγος κέρδισε το Παγκράτι στο πιο ωραίο ματς της αγωνιστικής, ενώ και η Δάφνη Δαφνίου πέρασε από την Ελευσίνα, την ίδια ώρα που ο Πρωτέας νικούσε στη γειτονική Μάνδρα

Το «μπαμ» η Ερυθραία

Πλήρωσε κυρίως το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο η Ερυθραία με επιμέρους σκορ 9-27, έθεσε τις βάσεις της νίκης.

Σήμερα το πρόβλημα για τον Τρίτωνα ήταν καθαρά επιθετικό με μόλις 68 πόντους στην επίθεση (οι λιγότεροι φέτος) καθώς οι 20 πόντοι (1 τρίποντο) του Σωκράτη Ψαρόπουλου, οι 16 του Καλαντζή (3 τρίποντα), και οι 17 σύνολο των παλιών στην ομάδα Ντιμπ-Κουκουνιά δεν έφτασαν.

Η ομάδα θέλει περισσότερο σκορ μέσα στο ζωγραφιστό, ίσως και μια διαφορετική φιλοσοφία σε κάθε επίπεδο, αν θέλει να βρίσκεται στους μνηστήρες της ανόδου στην Α2.

Σήμερα ο Σκανδάλης της Ερυθραίας με 27 πόντους (4τριπ) ηγετική εμφάνιση και ψυχραιμία όταν ο Τρίτωνας το γύρισε προσωρινά ήταν αυτός που έκρινε το ματς.

Ο Τρίτωνας βιώνει σε déjà vu την περυσινή χρονιά όταν και πάλι το αρχικό 4-0 είχε γίνει και πάλι 4-2.