“Ου παντός πλειν ες Κόρινθον”

Δεν μπορεί η κάθε ομάδα να κάνει διπλό επί του ΚΑΟΚ

Το αρχαίο ρητό λέει “ου παντός πλειν ες Κόρινθον” και αν το παραφράσουμε στην απόδοσή του θα λέγαμε πως δεν μπορεί ο καθένας να πάει στην Κόρινθο και να κάνει διπλό.

IMG_0241

Παρά την αστοχία του ο ΚΑΟΚ ήταν μέσα στο ματς ως το 38΄. Με πολύ σκληρή άμυνα πάνω στα ατού του Τρίτωνα, ήταν μπροστά στο ματς ως το 26΄, κρατώντας πολύ χαμηλά το σκορ.

IMG_0233

Η υπεροχή του Μαλτέσιου (19π) κάτω από τα δύο καλάθια (ταΐστηκε σοφά από τους “κοντούς”) η προσωπικότητα του Ψαρόπουλου, το πάθος του Καλαντζή, του Κουκουνιά και του Βερτούδου, η άμυνα στο β΄ημίχρονο και το μεγάλο τρίποντο του Ντιμπ στο 38΄, που έληξε ουσιαστικά το ματς, ήταν τα στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα προς την ομάδα των Σεπολίων, σε μια βραδιά που ο κόουτς Μιχελάκος επέλεξε το ελάχιστο δυνατό ροτέισον, με τον Νικολακόπουλο στο “4”.

IMG_0232

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς,  ο Τρίτωνας έδειξε πως έχει τον τρόπο να επιβάλλεται, ακόμη και στην κακή του βραδιά. Παρότι έχασε στο α΄ημίχρονο τον Τσούτσο με τραυματισμό, παρά την αστοχία και τον εκνευρισμό που αυτή δημιούργησε, βρήκε τις λύσεις και έφυγε με ένα μεγάλο διπλό από τον Ισθμό.

Έτσι, συνεχίζει πρώτος στον Νότιο Όμιλο της Β Έθνικής, ισόβαθμος με Δάφνη Δαφνίου & Οίακα Ναυπλίου, που αμφότερες επίσης νίκησαν σήμερα και έφτασαν στο 9-3 το ρεκόρ τους.