• Sport
  • Β΄Εθνική: Μόνη πρώτη η Δάφνη Δαφνίου, την έκπληξη η Κόρινθος!
Β΄Εθνική: Μόνη πρώτη η Δάφνη Δαφνίου, την έκπληξη η Κόρινθος!

Η θετική είδηση της ημέρας για τον Τρίτωνα, είναι η επιστροφή του Νίκου Κούτουλα μετά από επτά μήνες

Πέρασε η Δάφνη Δαφνίου από την Πεντέλη και έμεινε μόνη πρώτη, καθώς ο Δούκας πήγε το ματς στην παράταση, νίκησε σε ένα οριακό ματς τον Τρίτωνα και τον έπιασε στη δεύτερη θέση.

Μαζί τους ισόβαθμο το Παγκράτι που νίκησε την Ερυθραία, ενώ έδαφος έχασε ο Οίακας, ο οποίος ηττήθηκε από τον ΚΑΟΚ μέσα στην Κόρινθο, στη μοναδική έκπληξη της ημέρας..

Το δεύτερο διπλό της ημέρας έγινε από τον Πρωτέα Βούλας επί του Γλαύκου στην Πάτρα, ενώ σημαντικές νίκες πήραν ο Παπάγου κόντρα στη Μάνδρα και η Ελευσίνα στην παράταση επί του Εσπέρου.

Τέλος το ντέρμπι των ουραγών βρήκε νικήτρια την ομάδα της Ένωσης Ιλίου επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, ο οποίος με μόλις δύο νίκες σε 14 αγωνιστικές μοιάζει πρόωρα καταδικασμένος σε υποβιβασμό.

Διέκοψε το σερί του Τρίτωνα ο Δούκας

Κατά τη συνήθειά του τις τελευταίες αγωνιστικές ο Τρίτωνας γκάζωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά των 15 πόντων 50-35, αλλά πέρασε και 67-69 μπροστά. Παρά τα λάθη του τελευταίου λεπτού με επιμέρους σκορ 20-12 στο 4ο δεκάλεπτο,το ματς πήγε στην παράταση.

Εκπληκτικοί Ντιμπ και Ψαρόπουλος, με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα, κάνουν αμφότεροι μεγάλο πρωτάθλημα

Εκεί η τύχη γύρισε την πλάτη στην ομάδα των Σεπολίων, που κατάφερε να περιορίσει τον Παππά ενώ ο Δούκας στάθηκε ψύχραιμος στις βολές και με tη δύναμη της έδρας του, πήρε μια νίκη που τον ξαναβάζει σε τροχιά ανόδου.

erythraia 138

Η επιστροφή του Κούτουλα

Η θετική είδηση της ημέρας για τον Τρίτωνα, είναι η επιστροφή του Νίκου Κούτουλα μετά από επτά μήνες. Ο έμπειρος γκαρντ με 6 πόντους σήμερα και ένα τρίποντο, αναμένεται να βοηθήσει πολύ στη συνέχεια, βρίσκοντας ρυθμό μέσα από τις πραγματικές συνθήκες αγώνα

Σημειώνουμε πως ο Τσούτσος παραμένει τραυματίας και δεν έπαιξε ούτε σήμερα και άρα ο Τρίτωνας,δεν έχει εμφανιστεί σε κανένα φετινό ματς πλήρης.