• Παγκράτι και Παπάγου λύγισαν τους πρωτοπόρους
Παγκράτι και Παπάγου λύγισαν τους πρωτοπόρους

Έχασε το ματς, αλλά όχι τη διαφορά ο Τρίτωνας

Παγκράτι και Παπάγου λύγισαν τους πρωτοπόρους, θυμίζοντας τις δόξες τους αλλά και το περίφημο “ειδικό βάρος” που έχει κάθε φανέλα.

Ιδιαίτερα σημαντική για τη συνέχεια λοιπόν, η σημερινή 17η αγωνιστική της Β΄Εθνικής με το Παγκράτι να νικά στο  ντέρμπι τον Τρίτωνα και πλέον να ισοβαθμεί μαζί του μαζί και με τον Οίακα (κέρδισε μέσα στην Ελευσίνα) στην 2η θέση, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Παπάγου επί της πρωτοπόρου Δάφνης Δαφνίου, με τον Τόλη Κουτρούλια να κάνει ακόμη ένα μεγάλο ματς και να συνεχίζει ως πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος να οδηγεί τους Στρατηγούς στο στόχο τους, που δεν είναι άλλος από την άνετη παραμονή.

Ο Δούκας νίκησε στο τέλος την αξιόμαχη Κόρινθο, όπως και ο Πρωτέας Βούλας την Ερυθραία σε επίσης ματς θρίλερ.

Η Πεντέλη απέφυγε την ήττα κόντρα στον ουραγό Κρόνο, ενώ το δεύτερο διπλό της ημέρας έγινε στην Πάτρα,με τον Έσπερο να επικρατεί του Γλαύκου.

Η Ένωση Ιλίου τέλος πέτυχε μεγάλη νίκη κόντρα στον Μανδραϊκό, νίκη που την κρατά ζωντανή στη μάχη της σωτηρίας.

Έχασε το ματς, όχι τη διαφορά, αλλά έχασε τον Κουκουνιά ο Τρίτωνας

Το μεγάλο ντέρμπι της ημέρας έγινε στο Μετς με το Παγκράτι να μπαίνει με φόρα  και να βάζει 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Τρίτωνας αφυπνίστηκε και με σερί 12-0 πέρασε μπροστά για να κλείσει το ημίχρονο 48-47. Καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα των Σεπολίων κρατούσε τα ηνία του αγώνα, αλλά στο 4ο το ματς πήγε πόντο πόντο.

Η επιθετική αφλογιστία του Τρίτωνα του κόστισε το ματς, αφού θα ήταν παράδοξο να νικήσει με μόλις 12 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το 61-65 στο 30΄έγινε 81-77.

Ροδοστόγλου και Δερμιτζάκης ήταν για ακόμη ένα ματς οι πρωταγωνιστές του Παγκρατίου, Ντιμπ,Ψαρόπουλος και Μαλτέσιος οι κύριοι επιθετικοί εκφραστές του Τρίτωνα, ο οποίος σημειωτέον δεν έχει βρεθεί ποτέ μέσα στη σεζόν πλήρης, χωρίς καθόλου απουσίες. Σήμερα που επανήλθε ο Τσούτσος (είχε τραυματιστεί 5/1 στο ματς με την Κόρινθο) έλειψε ο Βερτούδος, αλλά τραυματίστηκε (έκοψε σύνδεσμο στο χέρι) ο Γιάννης Κουκουνιάς και είναι άγνωστο πόσο θα λείψει.

Έχασε το ματς, αλλά όχι τη διαφορά ο Τρίτωνας (είχε νικήσει 88-83 στον α΄γύρο) οπότε διατηρεί το πλεονέκτημα έναντι του Παγκρατίου για την περίπτωση της ισοβαθμίας, ενώ έχει κερδίσει με 12 πόντους τον επίσης ισόβαθμο  -αυτή τη σιγμή- Οίακα Ναυπλίου.