• emo.gr
  • Sport
  • Β Έθνική: Στο Ναύπλιο το ντέρμπι, πρωτοπόροι Δάφνη Δαφνίου & Τρίτωνας
Β Έθνική: Στο Ναύπλιο το ντέρμπι, πρωτοπόροι Δάφνη Δαφνίου & Τρίτωνας

Ξεκίνημα -χωρίς μεγάλες εκπλήξεις – του δεύτερου γύρου στον Νότιο Όμιλο της Β΄ Εθνικής στον Νότιο Όμιλο. Οι πρωτοπόροι Δάφνη Δαφνίου και Τρίτωνας δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στη Βούλα και την Ένωση Ιλίου αντίστοιχα. Ο Οίακας πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Δούκα και έπιασε το Παγκράτι στην τρίτη θέση που έχασε από τον Έσπερο, […]

Ξεκίνημα -χωρίς μεγάλες εκπλήξεις – του δεύτερου γύρου στον Νότιο Όμιλο της Β΄ Εθνικής στον Νότιο Όμιλο.

Οι πρωτοπόροι Δάφνη Δαφνίου και Τρίτωνας δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στη Βούλα και την Ένωση Ιλίου αντίστοιχα.

Ο Οίακας πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Δούκα και έπιασε το Παγκράτι στην τρίτη θέση που έχασε από τον Έσπερο, ομάδα που έχει τα φόντα να κάνει ένα πολύ καλό δεύτερο γύρο.

Τα δύο διπλά της ημέρας τα πέτυχαν ο Παπάγου μέσα στην Κόρινθο με πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου με 20π (4 τριπ) και Κουτρούλια με 18, ενώ και η Πεντέλη πέρασε από την Ερυθραία.

Το ντέρμπι της Δυτικής Αττικής μεταξύ Ελευσίνας και Μάνδρας πήγε στον Μανδραϊκό, ενώ ο Κρόνος νίκησε τον Γλαύκο πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη στο Πρωτάθλημα.

Ήσυχο απόγευμα στο Στρέφη

Πολύ νευρικό το πρώτο ημίχρονο μεταξύ Τρίτωνα και Ένωσης Ιλίου. Μεγάλη προσήλωση στην άμυνα, χαμηλός ρυθμός και αστοχία συνθέτουν το παζλ του 25-24 του πρώτου μέρους, με επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο 10-7.

Μετά το 22΄το σκηνικό άλλαξε με τον Ντιμπ να ανοίγει την άμυνα των φιλοξενούμενων με δύο τρίποντα και 8 σερί πόντους,

IMG_0374

Στη συνέχεια η μπάλα πέρασε μέσα στο ζωγραφιστό στον Κουκουνιά που έκανε θραύση αλλά και στον Μαλτέσιο, ενώ όταν άρχισε να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα με διεισδύσεις ο Ψαρόπουλος, το ματς πήγε στους 15 πόντους διαφορά.

IMG_0361

Ακόμη μια πολύ καλή εμφάνιση από τον Καλαντζή: με 16 πόντους και δύο τρίποντα γίνεται σημείο αναφοράς και στην επίθεση.

IMG_0367

Προσπάθησε η Ένωση Ιλίου και ήταν ανταγωνιστική για 30 λεπτά, με τους αδελφούς  Μπέλλα και τον Τσακίρη να ξεχωρίζουν.

Ελεύθερο ματς στα τελευταία λεπτά με τους κόουτς Μιχελάκο και Κτιστάκη να δοκιμάζουν διαφορετίκά σχήματα και παίκτες εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Με Παγκράτι στο Μετς παίζει ο Τρίτωνας την άλλη Κυριακή, τη Μάνδρα υποδέχεται η Ένωση Ιλίου.

IMG_0390

Το κουίζ που όλοι αγαπήσατε είναι διπλό αυτή την εβδομάδα: να βρείτε τον εικονιζόμενο ανφάς με τα γυαλιά και το τζόκεϊ αφενός  και να μας πείτε τι ζώδιο (μαζι με τον ωροσκόπο) είναι ο Πρόεδρος (που διακρίνεται προφίλ) αφετέρου.