• Sport
  • Η Δάφνη το ντέρμπι στο κατάμεστο Στρέφη
Η Δάφνη το ντέρμπι στο κατάμεστο Στρέφη

Τεράστια διπλά Γλαύkου και Ερυθραίας έβαλαν φωτιά στην υπόθεση σωτηρία

Μεγάλες μπασκετικές στιγμές στο κλειστό των Εξαρχείων, με τη Δάφνη Δαφνίου να παίρνει στις λεπτομέρειες το ντέρμπι με τον Τρίτωνα.

Μέσα στο παιχνίδι της ανόδου εξακολοθούν να βρίσκονται ο Οίακας Ναυπλίου και το Παγκράτι.

O Οίακας στο Ναύπλιο που είναι αήττητος κέρδισε και τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 83-67, ενώ και το Παγκράτι, που και ένα λει απ του Τζιβελέκα στα 4” πριν το τέλος της παράτασης κατάφερε  να αποδράσει από το Ίλιον, κερδίζοντας με 84-83.

Ακόμη μια νίκη για τον Δούκα που κέρδισε στο Δαΐς την Πεντέλη με 80-70, ενώ ο Παπάγου επιβλήθηκε εμφατικά με το 77-58 επί του Πρωτέα Βούλας στο «Σαλούν».

Πολύ σημαντική νίκη-σωτηρία για τον Μανδραϊκό , 73-63 επί του Έσπερου Καλλιθέας, ενώ τα τεράστια διπλά των Γλαύκου και Ερυθραίας σε Ελευσίνα και Κόρινθο, κρατούν μέσα στο άγχος της παραμονής τους ηττημένους Πανελευσινιακό και ΚΑΟΚ.

IMG_0512

Πρωταθλήτρια η Δάφνη Δαφνίου

Όχι μόνο αγκαλιά με την άνοδο, αλλά και με το Πρωτάθλημα βρίσκεται η Δάφνη Δαφνίου μετά το διπλό στο Στρέφη.

Το ματς ήταν καταπληκτικό, με τη Δάφνη να βρίσκεται μπροστά, αλλά ο Τρίτωνας να μην την αφήνει να χτίσει διαφορά.

Έπος έξω από τα 6.75 για τη Δάφνη Δαφνίου στο πρώτο ημίχρονο, με ορθολογικές και σωστές επιλογές. Θραύση και στα επιθετικά ριμπάουντ, με τα οποία πήρε 7 πόντους στα τελευταία λεπτά τοy πρώτο ημιχρόνου.

Με πολύ πιεστική άμυνα και τη συνήθη αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο,πέρασε μπροστά ο Τρίτωνας με 55-56, με οδηγό τοn Κουκουνιά που με 7 πόντους (2 καλάθια, το ένα και εύστοχη βολή και ένα τρομερό σε δύναμη φόλοου κάρφωμα) γύρισε το ματς. Το τρίποντο του Καλαντζή πήγε το ματς στο 63-57, αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι, εμεταλλεύτηκαν το στρες και τον εκνευρισμό των γηπεδούχων και επανήλθαν.

IMG_0523

Κομβικό σημείο η αποβολή του Κουκουνιά με 5 φάουλ (επιθετικό και τεχνική ποινή), τη στιγμή που ήταν απόλυτα κυρίαρχος κάτω από τις δύο μπασκέτες.

IMG_0513

Καθοριστικό το επιθετικό ριμπάουντ που παίρνει ο Ψημίτης και βάζει το καλάθι, μετά από τρίποντο airball του Παπαδιονυσίου στο 39΄, με το σκορ στο 73-72, με τους γηπεδούχους να αστοχούν στις τελευταίες δύο επιθέσεις.

IMG_0524

Πολλά τα παράπονα του Τρίτωνα  από τη διαιτησία, που χρέωσε με τεχνική ποινή τον Κουκουνιά μετά το 5ο φάουλ, επειδή έκανε νεύμα στον κόσμο να στηρίξει την ομάδα (;;;) με αποτέλεσμα αυτή να χρεωθεί στον πάγκο που έφτασε τις 3, με αποτέλεσμα να  αποβληθεί από το ματς και ο κόουτς Μιχελάκος…