• Η πιο ψυχωμένη ομάδα, η Τότεναμ
Η πιο ψυχωμένη ομάδα, η Τότεναμ

Οι θεοί της μπάλας είχαν άλλη γνώμη

Δεν ήταν καλύτερη του Άγιαξ, δεν είναι η καλύτερη ομάδα στην Αγγλία, ούτε στο Τσουλού, αλλά είχε ψυχή χιλίων λεόντων.

Είχε χάσει 0-1 βρέθηκε να χάνει 2-0 και πολλοί βιάστηκαν να χρίσουν τον Αίαντα φιναλίστ. Όχι όμως ο Ποκετίνο, που πίστεψε στην ανατροπή.

Το 1-2 έγινε νωρίς και ο Μόουρα κατάφερε να κάνει γκολ μετά από εξ επαφής χαμένη ευκαιρία του Γιορέντε. Και 2-2. Και μετά ροντέο.

Μεγάλη ομάδα ο Άγιαξ, αλλά κάπως soft, σαν τη Μπαρτσελόνα χθες που την κατάπιε ο Κλοπ και η Λίβερπουλ.

Διπλή ευκαιρία για την Τότεναμ στο 86΄ με τον Ποκετίνο λίγο πριν να βάζει Λαμέλα και να φρεσκάρει και τα δύο πλάγια μπακ,βγάζοντας Ρόουζ και Τρίπιερ που είχαν σκάσει

Τελευταίο λεπτό. Κόρνερ που περνά για την Τότεναμ. Φορ και ο Γιορίς. Καθυστέρηση ο Ονανά. Κάρτα. Οι οπαδοί του Άγιαξ κάνουν χαμό, πιστεύουν πως είναι στον τελικό.

Οι θεοί της μπάλας είχαν άλλη γνώμη. Γιόμα και κάπως η μπάλα στρώνεται στον Μόουρα που με ασύλληπτο συρτό σουτ,πετυχαίνει το πιο σημαντικό γκολ στην ιστορία της Τότεναμ και παίρνει την μπάλα σπίτι. Μάλλον θα ζητήσει και το τέρμα που έβαλε το καθαρό (σε ένα ημίχρονο δηλαδή) χατ τρικ.

Δύο λεπτά ακόμη, αλλά ο Άγιαξ δεν μπορεί. Τέλος. Δάκρυα χαράς για τους Άγγλους, συντριβής για τους Ολλανδούς.

Είναι τόσο μεγάλη και αναπάντεχη η αποψινή ανατροπή που το χθεσινό 4-0 μοιάζει περίπου λογικό.

Ποτέ μη λες ποτέ και όλα γίνονται, φτάνει να πιστεύει κανείς στην αλλαγή των δεδομένων.