• A2: κολοβή αγωνιστική, Πάτρα, Αγρίνιο στην κορυφή!
A2: κολοβή αγωνιστική, Πάτρα, Αγρίνιο στην κορυφή!

Ρεβάνς για το μπαράζ

Μόνο 5 παιχνίδια διεξήχθησαν στο αναβαθμισμένο φέτος Πρωτάθλημα της Α2.

Η πιο σημαντική νίκη της χθεσινής μέρας ανήκει στον Απόλλωνα που νίκησε τον Αμύντα, βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 3/3 και 6 βαθμούς και ζεσταίνει τον κόσμο του γιατη συνέχεια.

Μαζί του είναι και ο Αγρίνιο, που κέρδισε εντός έδρας τον Τρίτωνα με 74-62.

Ο Ολυμπιακός Β’ έκανε περίπατο στο ΣΕΦ απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας (88-60), ενώ ο Κόροιβος Αμαλιάδας επικράτησε με 85-73 του Παγκρατίου.

Τέλος, το κολέγιο Ανατόλια ηττήθηκε εύκολα στην έδρα του από το Ψυχικό με 80-67.

Το Αγρίνιο ήθελε τη νίκη, για να διατηρήσει το αήττητο, αλλά και για να πάρει την άτυπη ρεβάνς για το ματς στα μπαράζ.

Ο Τρίτωνας ξεκίνησε πολύ καλά, προηγήθηκε, αλλά με την πάροδο των λεπτών και μια άμυνα προσαρμομένη πάνω στον Κόκκαλη, το Αγρίνιο ισορρόπησε το ματς (30-31) έχοντας όμως επιθετικά θέμα.

Το δεύτερο ημίχρο όμως ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Με ξέσπασμα 8-0 (δίποντο από κλέψιμο και 2 τρίποντα0 το Αγρίνιο δεν ξανακοίταξε πίσω. Κι αν η διαφορά έμεινε μονοψήφια ως το 30, στο 4ο δεκάλεπτο όλα τέλειωσαν νωρίς με το σκορ στο 61-42.

Οι γηπεδούχοι είναι η έκπληξη ως τώρα, ενώ ο Τρίτωνας προβλημάτισε όχι μόνο για την ήττα, αλλά για τη συνολική του εικόνα.

Στα κέρδη του, η μεγάλη εμφάνιση του Κούτουλα (έμεινε 35 λεπτά στο παρκέ) οι Στανόγεβιτς και Παπαρέγκας που γίνονται παράγοντες στο παιχνίδι του και η χρησιμοποίηση του Παπαδημητρίου που είναι εμφανές πως θέλει ματς για να έλθει στο επιθυμητό επίπεδο.

Με το λίγο έως πολύ αναμενόμενο 0/3 στις 3 πρώτες αγωνιστικές για τον Τρίτωνα, το επόμενο εντός έδρας ματς με την Καρδίτσα αποκτά χαρακτήρα “τελικού”, για την επίτευξη της πρώτης φετινής νίκης.