• Sport
  • A2: Έξι διπλά στη λήξη του α΄γύρου
A2: Έξι διπλά στη λήξη του α΄γύρου

Ματς δύο όψεων στο Στρέφη

Μεγάλες συγκινήσεις προσέφερε και η σημερινή τελευταία αγωνιστική του πρώττου γύρου της Α2.

Στην παράταση ο Χαρίλαος Τρικούπης νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών,φτάνοντας στο απόλυτο 15-0, έχοντας ως ανταγωνιστή για την απευθείας άνοδο μόνο τον Διαγόρα των μόλις δύο ηττών.

Ο Φίλιππος Βέροιας ήταν η δεύτερη και τελευταία ομάδα που κράτησε την έδρα σήμερα, γευόμενη μετά από πολλές αγωνιστικές την άνετη νίκη επί του Αμύντα.

Το Αγρίνιο πέρασε από το Παγκράτι στο θρίλερ της ημέρας, ενώ ο Ολυμπιακός με Αρσενόπουλο (ούτε 20 χρονών, ο γκαρντ που θεωρείται τεράστιο ταλέντο αι ίσως του χρόνου τον δούμε στην Ευρωλίγκα) και Πετρόπουλο (5 τριπ. πρώην παίκτης του Πανιωνίου) πρωταγωνιστές πήρε το ροζ φύλλο στο Δαφνί επί της Δάφνης.

Μεγάλης βαθμολογικής αξίας η νίκη του Οίακα στην Αμαλιάδα επί του Κόροιβου, ενώ η Καρδίτσα με το διπλό στο Ανατόλια έβαλε πλώρη για τα πλέι οφ.

Απόλυτος κυρίαρχος μέχρι το 25΄ο Τρίτωνας στο Στρέφη, ξεκινώντας εκπληκτικά το ματς 11-0 και αφήνοντας άποντους στα πέντε πρώτα λεπτά τους αντιπάλους, με γρανιτένια άμυνα, κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενος με 19-11.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Τρίτωνα να είναι πολύ καλύτερος να φτάνει τη διαφορά και στους 17, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με  +14 (39-25).

Η κατάσταση άλλαξε από το 25΄και μετά, με την Ελευθερούπολη να ροκανίζει σιγά σιγά τη διαφορά, να βάζει τη μπάλα στο ζωγραφιστό για να φθείρει τους ψηλούς του Τρίτωνα.

Χωρίς κάποιο ιδιαίτερο επιθετικό ξέσπασμα, η Ελευθερούπολη πέρασε μπροστά και κράτησε την πρωτοπορία ως το τέλος με τον πολύπειρο σέντερ Μπένα (με θητεία σε πολλές ομάδες του Βορρά και 2 σεζόν στον Ηρακλή) να είναι ο πρώτος  σκόρερ ενός κλειστού σε σκορ ματς με 21 πόντους και καθοριστικά καλάθια στο 4ο δεκάλεπτο