• A2: Δεν ανεβαίνει ο Ολυμπιακός, τρένο ο Χαρίλαος Τρικούπης
A2: Δεν ανεβαίνει ο Ολυμπιακός, τρένο ο Χαρίλαος Τρικούπης

Παράσταση για ένα ρόλο στην Πάτρα

Δε θέλει ίσως να ανέβει στην Α1 ο Ολυμπιακός, ο οποίος χάνοντας και από το Ψυχικό στο ΣΕΦ απομακρύνεται κι άλλο από τα πλέι οφ.

Ο Αμύντας βρέθηκε 15 πόντους μπροστά αλλά στο για ακόμη μια φορά στο δεύτερο ημίχρονο ο Τρικούπης καθάρισε και δείχνει το ακλόνητο φαβορί για την απευθείας άνοδο, έχοντας το απόλυτο σε 14 αγωνιστικές.

Το Παγκράτι είναι άλλη ομάδα μετά τις γιορτές, απόδειξη πως έχασε το ματς από τον Διαγόρα στο τελευταίο σουτ. Ο πολύπειρος Πολυτάρχου έκρινε το ματς, Τζιβελέκας και Ντράκοβιτς οι κορυφαίοι από τους σπουδαίους και σήμερα γηπεδούχους

Το Ανατόλια με τρίποντο στο τέλος πήρε ένα μεγάλο διπλό μέσα στο Αγρίνιο, ενώ η Καρδίτσα ξαναχτύπησε στο 4ο δεκάλεπτο κάμπτοντας τον μαχητικό Κόροιβο.

Ο Οίακας νίκησε ως όφειλε τον Φίλιππο Βεροίας και ανάσανε βαθμολογικά, ενώ η Ελευθερούπολη κέρδισε άνετα τη Δάφνη και ισοσκέλισε ήττες και νίκες (7-7) μαζί με τους Δαφνιώτες.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικός ο Τρίτωνας των πολλών προβλημάτων (Στανόγεβιτς από θλάση, Κουκουνιάς με ίωση δεν μπόρεσαν ουσιαστικά να βοηθήσουν) κόντρα στον Απόλλωνα που είχε τρεις απουσίες.

Μετά το 18-18 ο Απόλλων Πάτρας πάτησε γκάζι και με μπροστάρη τον Μολφέτα (5 τρίποντα) πήρε διψήφια διαφορά και δεν την έχασε ποτέ.

Ο Τρίτωνας πλήρωσε για ακόμη μια φορά το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ δεν είχε δυνάμεις και λύσεις για να γυρίσει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, που απεδείχθη διαδικαστικό.

Κόκκαλης και Μαλτέσιος διεσώθηκαν επιθετικά από τον Τρίτωνα, που δείχνει άνευρος, κάνοντας δεύτερη σερί κακή εμφάνιση, ιδιίως επιθετικά, καθώς με 58 πόντους επίθεση (23 μόλις στο δεύτερο ημίχρονο) δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει το ματς.