• emo.gr
  • Sport
  • Τρίτωνας-Ολυμπιακός στην παγωμένη Ζωφριά
Τρίτωνας-Ολυμπιακός στην παγωμένη Ζωφριά

Πλήρως ανταγωνιστική η ομάδα των Σεπολίων για 37΄λεπτά, έχασε στις λεπτομέρειες από μια ομάδα με το πιο πλήρες ρόστερ στην κατηγορία, αναπτυξιακή μεν, με μεγάλη ποιότητα δε

Κέρδισε ο Ολυμπιακός τον Τρίτωνα με 10 πόντους διαφορά στο ουδέτερο της Ζωφριάς, μιας και το κλειστό του Στρέφη εκρίθη ακατάλληλο να φιλοξενήσει το ματς.

Το παγωμένο (χωρίς ίχνος θέρμανσης) κλειστό στην άκρη του Λεκανοπεδίου, ζεστάθηκε από το υψηλού επιπέδου μπάσκετ που παίχτηκε, στη σκιά του σοκ του χαμού του τεράστιου Kobe Bryant

Πλήρως ανταγωνιστική η ομάδα των Σεπολίων για 37΄λεπτά, έχασε στις λεπτομέρειες από μια ομάδα με το πιο πλήρες ρόστερ στην κατηγορία, αναπτυξιακή μεν, με μεγάλη ποιότητα δε.

20200126_210003

Αμφίρροπο το πρώτο ημίχρονο με την πρωτοπορία να εναλλάσσεται. Όμορφο μπάσκετ, ψηλό σκορ, διάθεση για τρέξιμο και αιφνιδιασμό, σπουδαίες τακτικές στη σκακιέρα του ματς.

Κάτω από το καλάθι προσπαθούσε να χτυπήσει ο Ολυμπιακός, κλειστές άμυνες,  zone press σε όλο το γήπεδο,ματς απ ζώνες και παγίδες στη βασική γραμμή πάνω στους ψηλούς επιστράτευσε ο Τρίτωνας με επιτυχία, που κοίταξε στα μάτια τον μεγάλο αντίπαλό του.

20200126_213842

Το ματς τελικά κρίθηκε στα μεγάλα σουτ των Αρσενόπουλου, Τζόλου και Πετρόπουλου, ιδίως στο 4ο δεκάλεπτο με 5-6 πόντους να χωρίζουν τις δύο ομάδες, ενώ από πλευράς Τρίτωνα, ο οποίος προσπάθησε για την υπέρβαση παίζοντας εντός έδρας σε ουδέτερο γήπεδο, μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Νίκος Κόκκαλης με 26 πόντους, πρώτος σκόρερ του ματς με 50% στα δίποντα αλλά και στα τρίποντα.

Με 9 πόντους έκαστος ακολούθησαν Παπαρέγκας και Στανόγεβιτς, Κούτουλας 6 (1), Κουκουνιάς 6, Καλαντζής 5(1), Μαλτέσιος 4, Γάργαλης 2, ενώ αγωνίστηκαν και οι Βερτούδος ,Χανιώτης, Σπυριδάκης, Δαμιανάκος.