• Sport
  • Α2: Ξεκάθαρη η κορυφή, χαμός στην ουρά
Α2: Ξεκάθαρη η κορυφή, χαμός στην ουρά

Ανέτειλε ο Τρίτωνας στο Στρέφη

Μετά την πρωτιά και την απευθείας άνοδο του Τρικούπη (99-80 χθες την Καρδίτσα) και η δεύτερη θέση και άρα το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ έκλεισε μετά την απόδραση του Διαγόρα από το Ναύπλιο,με καλάθι στο τέλος του Παπαδόλια.

Στην Πάτρα μόνο ντέρμπι  δεν υπήρξε με τον Απόλλωνα να επιβάλλει το παιχνίδι του και να κατακτά πολύ σημαντική νίκη επί της Ελευθερούπολης. Την ίδια ώρα το Ψυχικό σκόρπιζε τον Κόροιβο, ο οποίος έχειμπλέξει για τα καλά σε περιπέτειες.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα επί του ουραγού Αμύντα και όλοι ξέρουν πια πως θα είναι στα πλέι οφ, κάτι που πολλοί αμφισβητούσαν στην αρχή της σεζόν λόγω του -6

Μεγάλη η προσπάθεια του Παγκρατίου για να φύγει με το διπλό από το Δαφνί, δεν τα κατάφερε όμως και μπαίνει με σχετικό ντεζαβαντάζ στο τελευταίο τρίτο του Πρωταθλήματος.

Ματς διαφήμισης του Πρωταθλήματος της Α2 στο Στρέφη με τον Τρίτωνα Geotrans να κατακτά την πρώτη εντός έδρας νίκη του για το 2020, δεύτερη σερί μετά το τεράστιο διπλό στην Καρδίτσα την προηγούμενη  αγωνιστική και 3/5 στο δεύτερο γύρο.

Καταιγιστικός και εύστοχος ο Τρίτωνας πήρε από την αρχή το προβάδισμα (7-0) και δεν το έχασε ποτέ. Το Ανατόλια όμως έβρισκε τον τρόπο να μένει μες το ματς και να τελειώσει με -7 το ημίχρονο (44-37), ενώ όλα έδειχναν πως το βαρύ πυροβολικό των δύο ομάδων βρισκόταν σε εξαιρετική βραδιά.

Ο Τρίτωνας βρήκε λύσεις από μακριά στο πρώτο ημίχρονο εκτός από τον Κόκκαλη και από Παπαρέγκα, Καλαντζή,  Στανόγεβιτς, ενώ και ο Μαλτέσιος τελείωνε αποτελεσματικά τα πικ εν ρολ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια μπασκετική παινδαισία από πλευράς γηπεδούχων που επικράτησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ, που έβρισκαν λύσεις στη ζώνη και τη ματς απ ζώνη του Ανατόλια, με τον Κούτουλα να καθοδηγεί μαεστρικά την ομάδα (16 ασίστ). Με επιμέρους σκορ 25-13, στο 30΄το σκορ ήταν 69-50 και κάποιοι βιάστηκαν να προεξοφλήσουν τη νίκη των γηπεδούχων

Το Ανατόλια όμως δεν παράτησε το ματς και με αιχμές τους Καραποστόλου (34 πόντους 7/9 τρίποντα, 5/5 στο τελευταίο δεκάλεπτο) και τον Μπρόζο 22 (3τριπ) έτρεξε ένα σερί 5-21 και με το σκορ στο 74-71 υπήρχε ντέρμπι ξανά.

Ο Τρίτωνας διαχερίστηκε ψύχραιμα τη νέα κατάσταση του ματς, ακούμπησε τη μπάλα στο ζωγραφιστό, αξιοποιώντας τον Κόκκαλη (28π, 5 τρίποντα) και με ψύχραιμους Παπαρέγκα και Μαλτέσιο στις βολές ,πήρε μια σπουδαία νίκη, στην πιο μεστή φετινή του εμφάνιση.