• emo.gr
  • Sport
  • Μοιραίος ο ι Γκίλτζιους Αλεξάντερ: στους τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς
Μοιραίος ο ι Γκίλτζιους Αλεξάντερ: στους τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς

Τα τελευταία τρία λεπτά ήταν συναρπαστικά. Οι Μάβερικς έβαλαν τα σουτ, ο Αλεξάντερ ομοίως, ο Ίρβινγκ είχε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο που μπήκε με μεγάλη τύχη, ενώ στην τελευταία επίθεση οι Μάβερικς έχαναν με ένα πόντο.

Μετά από ένα ακόμη συναρπαστικό παιχνίδι, οι Μαβς κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τους τελικούς της Δύσης απέναντι στους Οκλαχόμα Σίτυ Θάντερ, κερδίζοντας στις λεπτομέρειες στο τέλος, ενώ έχαναν ακόμη και με 17 πόντους, κάνοντας το 4-2. Απέφυγαν δηλαδή το έβδομο παιχνίδι, το οποίο θα λάμβανε χώρα μακριά από την έδρα τους.

Είχε προηγηθεί το άλευ ουπ κάρφωμα του απίστευτου ρούκι  Τσετ Χόλμγκρεν, που έδωσε το προβάδισμα στους Θάντερ (115-116), όμως το φάουλ του ηγέτη των Οκλαχόμα Σέι Γκίλτζιους Αλεξάντερ στο τρίποντο σουτ του Πι Τζέι Ουάσινγκτον, στον οποίο έφτασε η μπάλα μετά την αναχαίτιση του Ντόνσιτς αποδείχθηκε μοιραίο για την ομάδα του, που είδε τη σεζόν της να ολοκληρώνεται.

Τρεις βολές, έβαλε τις δύο πρώτες, αστόχησε σκόπιμα στην τρίτη για να μην αφήσει την Οκλαχόμα να κάνει επαναφορά από τη βασική γραμμή, το σουτ απελπισίας στα 2,5 δευτερόλεπτα δε βρήκε στόχο και κάπως έτσι ο Λούκα, ο Καϊρί και τα άλλα παιδιά πήγαν στους τελικούς της Περιφέρειας, αναμένοντας τον αντίπαλο τους που θα κριθεί σε έβδομο ματς: θα είναι οι Πρωταθλητές Ντένβερ Νάγγετς του μυθικού πια Γιόκιτς και του Μάρεϊ ή οι Μινεσότα Τίμπεργουλφς του Έντουαρντς, του Κομπέρ και του Καρλ Άντονι Τάουνς;

Πάντως οι Μαβς έχοντας χτίσει χαρακτήρα στα πλέι οφ και έχοντας χτίσει χημεία μεταξύ τους οι σούπερ σταρς, φαίνονται έτοιμοι να διεκδικήσουν ακόμη και το Πρωτάθλημα απέναντι λογικά στους Μπόστον Σέλτικς