• Λοιπά αθλήματα- Στοίχημα
  • Και ξανά ξανά θα γίνεις βασίλισσα!
Και ξανά ξανά θα γίνεις βασίλισσα!

Νίκησε γιατί δεν μπορούσε να χάσει. Όπως τότε στο Καλλιμάρμαρο.

Η AEK  στην κορυφή! Νίκησε και τη Μονακό με 100-94 και κατέκτησε το basketball Champions League!

Κατέκτησε την τρίτη ευρωπαϊκή κούπα της ιστορίας της 50 χρόνια μετά το θρίαμβο του Καλλιμάραμρου.

Το ξεκίνημα του τελικού ήταν ονειρεμένο για την ΑΕΚ. Στην άμυνα έλεγξε τα αμυντικά ριμπάουντ, ο Χάντερ στην αρχή και ο Μαυροειδής στη συνέχεια περιόρισαν τη δράση του Κικάνοβιτς, ενώ έδωσε ρεσιτάλ στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε μια πολύ ποιοτική ομάδα. Στην επίθεση ο Μάικ Γκριν έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα της Ένωσης. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν καταπληκτικός στα πρώτα 20 λεπτά. Τελείωσε το πρώτο μέρος με 13 πόντους και ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος του παιχνιδιού της ΑΕΚ

Η Ένωση προηγήθηκε με 11-2 στο 3′, καθώς και ο Χάντερ έκανε εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ, όμως στη συνέχεια η Μονακό βελτίωσε κάπως την επιθετική συμπεριφορά της με την παρουσία του Κραφτ και μείωσε 24-20 λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο η ΑΕΚ έκανε σπουδαίο επιθετικό παιχνίδι, εκμεταλλευόταν όλα τα κενά στην άμυνα της Μονακό με πολύ καλές συνεργασίες  και γρήγορα ανέβασε ξανά τη διαφορά. Στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 29-20 και στη δεύτερη περίοδο διατηρούσε αυτό το προβάδισμα χάρη στην καλή δουλειά που έκαναν ξανά στις δύο πλευρές του παρκέ ο Μαυροειδής και ο Ξανθόπουλος μαζί με τον Πάντερ, που επίσης πέτυχε ένα δυο μεγάλα σουτ. Το τελικό 53-44 του ημιχρόνου διαμόρφωσε τελικά ο Γκριν με coast to coast και buzzer beater λέι απ.

Η ΑΕΚ διατήρησε την ψυχραιμία και τη συγκέντρωσή της και στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά στην επίθεση βρίσκοντας λύσεις από πολλούς παίκτες.  Ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με 7 συνεχόμενους πόντους, επέτρεψε στην Ένωση να ξεφύγει ξανά (82-73). Είχε προηγηθεί ένα απίστευτο κρεσέντο του Γκλαντίρ στο τελος της τρίτης περιόδου, καθώς με δύο μεγάλα τρίποντα, επέτρεψε στην ομάδα του να μειώσει 73-70.

Ο Γκριν έκανε μεγάλο παιχνίδι, ο Χάρις ήταν συγκλονιστικός στη μάχη των ριμπάουντ, ο Χάντερ στην τελευταία περίοδο ύψωσε απαγορευτικο στη ρακέτα (μέχρι που φορτώθηκε με 4ο φάουλ), ο Σάκοτα έβαλε μεγάλα σουτ, όλοι ήταν συγκλονιστικοί σε αυτό το διάστημα, μέχρι το 39′. Στο τελευταίο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΚ έκανε ό,τι μπορούσε για να χάσει. Λάθη επί λαθών, η μπάλα δεν μπορούσε να μπει στα παρκέ καλά-καλά, η Μονακό πίεζε πολύ δυνατά και κατάφερε να μειώσει 97-94, ωστόσο μέχρι εκεί. Έντεκα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε οι παίκτες της Μονακό έκαναν λάθος σε επαναφορά, και το πάρτι άρχισε…