• emo.gr
  • Sport
  • Οι αιώνια κόκκινοι στην αιώνια πόλη
Οι αιώνια κόκκινοι στην αιώνια πόλη

Στην ομάδα του Κλοπ απομένουν ακόμη δύο αγώνες για να καταφέρει αυτό που δεν πίστευε κανείς στην αρχή της σεζόν. Ο αποψινός με τη θεόμουρλη Ρόμα, που κάνοντας το 5-0, 5-2 διατηρεί το δικαίωμα στο όνειρο.

Η Λίβερπουλ είναι απλά η απόλυτη επιβεβαίωση του ρόλου που παίζει ο τίτλος της “ιστορικής ομάδας”. Μια ομάδα που αγνοεί τον τίτλο στο Νησί, μοιάζει έτοιμη να κατακτήσει την Ευρώπη για πρώτη φορά μετά το 2007, από τον αξέχαστο της Αθήνας τελικό.

Στην ομάδα του Κλοπ απομένουν ακόμη δύο αγώνες για να καταφέρει αυτό που δεν πίστευε κανείς στην αρχή της σεζόν. Ο αποψινός με τη θεόμουρλη Ρόμα, που κάνοντας το 5-0, 5-2 διατηρεί το δικαίωμα στο όνειρο. Και αφού κατάφερε να βάλει 3 γκολ στην Μπαρτσελόνα, γιατί όχι και στη Λίβερπουλ.

Οι Ρωμαίοι ξέρουν πως ο μόνος τρόπος να τα καταφέρουν είναι να ελέγξουν το ρυθμό, να μην κάνουν ροντέο το ματς και να είναι εύστοχοι στην επίθεση. Στις ευκαιρίες που θα φτιάξουν.

Η Λίβερπουλ θα είναι σφιχτή, όσο μπορεί μια φύσει επιθετική ομάδα. Όμως άλλο επιθετική και άλλο αφελής.

Θα πάμε το ματς κόντρα στα προγνωστικά και θα επιλέξουμε το under 3,5 γκολ, πάνω δηλαδή στο όριο της πρόκρισης. Στο 1.85 η απόδοση.

Όσο για την πρόκριση, η Λίβερπουλ παραμένει το απόλυτο φαβορί. Είναι καλύτερη ομάδα από τη Ρόμα και έχει ακόμη 90 λεπτά για να το αποδείξει.