Μπάσκετ δεν παίζει ο κόσμος, ακόμη κι αν γεμίσει το γήπεδο ασφυκτικά.

Μπάσκετ δεν παίζει ούε ο κόσμος, ακόμη κι αν γεμίσει το γήπεδο ασφυκτικά.

Μπάσκετ δεν παίζουν ούτε καν τα ύψη καμιά φορά.

Το μπάσκετ παίζεται με καρδιά και με μυαλό.

Ο Πρόφτης έκανε ματ στον Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός στο +14 της τρίτης περιόδου νόμιζε πως ξεμπέρδεψε με το ματς, όμως ο ΠΑΟ είχε αντίθετη άποψη. Αλλάζοντας διαρκώς άμυνες μπέρδεψε αρκετά τον Ολυμπιακό και παρότι ο Φαλ έκανε πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες, κατάφερε να φύγει με το διπλό από το ΣΕΦ γιατί ο Νένοντιβιτς τα έβαλε από παντού.

Με 4/8 τρίποντα και ένα γκολ φάουλ σε κρίσιμα σημεία ήταν ο καθορισιτκός παίκτης του ματς. 24 μεγάλοι πόντοι μέσα στο ΣΕΦ που έβραζε και ο Νεμάνια το πάγωσε.

Από κοντά συμπαραστάτης και ο αρχηγός (πρώην ερυθρόλευκος) Ιωάννης Παπαπέτρου, στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Έδειξε να μην επηρεάζεται από αυτά που άκουγε από την εξέδρα.

Για ακόμη μία φορά ο Ολυμπιακός ενώ για διαστήματα ήταν καλός, έμεινε από ενέργεια στα τελευταία λεπτά, το 9-26 επιμέρους το πιστοποιεί.

Από εκεί και πέρα είναι μία νίκη με τεράστια ψυχολογική σημασία για τον ΠΑΟ και μια βραδιά που καθιερώνει τον κόυτς Πρίφτη στον πάγκο του τριφυλιού.