• emo.gr
  • Sport
  • Ελλάδα-Γερμανία: το κλειδί της πρόκρισης είναι ο Dennis
Ελλάδα-Γερμανία: το κλειδί της πρόκρισης είναι ο Dennis

Μπάλα-μπάλα, κατοχή-κατοχή, σε αυτά τα ματς οι μικρές λεπτομέρειες παίζουν ρόλο. Ο στιγμιαίος εκνευρισμός, μια τεχνική ποινή, ένα άτσαλο λέι απ, μια κακή άμυνα, ένα εύκολα χαμένο ριμπάουντ.

Μετά από 5 ματς στο Ευρωμπάσκετ, καμία ομάδα δεν κρύβει μυστικά, το σκάουτινγκ τα έχει όλα αποκαλύψει.

Η Γερμανία είναι μάλλον ο πιο δύσκολος αντίπαλος ως τώρα, μια ομάδα που τα έχει όλα, δεν της λείπει κάτι.

Εμείς θα παλέψουμε να τρέξουμε, αυτοί θα θελήσουν να πάνε σε αργό τέμπο.

Εμείς θα ψάξουμε τους χώρους, αυτοί θα τους κλείνουν.

Όμως όσο καλό τουρνουά κι αν κάνει ο Λο, το κλειδί της πρόκρισης είναι ο Dennis Schroder, που άλλοι τον λένε Σρέντερ και άλλοι Σρούντερ.

Ο ΝΒΑer άσος είναι αυτός που καθοδηγεί και εκτελεί, είναι αυτός που αν βρει ρυθμό, μπορεί να διαλύσει κάθε άμυνα.

Το μόνο του μειονέκτημα είναι το τρίποντο, όμως μπορεί να βάλει 1-2 και με την ψυχολογία στα ύψη να μας πετσοκόψει.

Άρα το αμυντικό μας πλάνο είναι πάνω στον Dennis. Ίσως ο Λαρεντζάκης παίξει παραπάνω απόψε, αλλά το θέμα είναι υπάρξει προσήλωση από όλους στην άμυνα από το πρώτο λεπτό.

Οι Γερμανοί ξέρουν πως αν μας νικήσουν, έχουν ανοικτό δρόμο ως τον τελικό.

Εμείς θα πρέπει να βάλουμε και τα σουτ, να ανοίξουν διάδρομοι στην άμυνα.

Και εκτός από το σχήμα με δίδυμους πύργους, ίσως δούμε και σχήμα με τρεις κοντούς, χωρίς τριάρι δηλαδή. Ενδεχομένως και το σχήμα με τους τρεις Παπ να παίξει για λίγο.

Τα μίντια εστιάζουν στον Γιάννη. Που θα κάνει τα πάντα, θα καταθέσει την ψυχή του στο παρκέ, αλλά πρέπει όλοι να είναι στο 100%, κανείς να μην είναι μπλαζέ (Ντόρσεϊ) ή υπερβολικά αγχωμένος (Παπαπέτρου).

Μπάλα-μπάλα, κατοχή-κατοχή, σε αυτά τα ματς οι μικρές λεπτομέρειες παίζουν ρόλο. Ο στιγμιαίος εκνευρισμός, μια τεχνική ποινή, ένα άτσαλο λέι απ, μια κακή άμυνα, ένα εύκολα χαμένο ριμπάουντ.

Ο Dennis είναι εξαιρετικός παίκτης. Όταν όμως δεν του πάνε καλά τα πράγματα, αποπροσανατολίζεται.

Και αυτό είναι κάτι που ο Ιτούδης και οι συνεργάτες του το γνωρίζουν.