• Sport
  • Απ΄το Βορρά μέχρι το Νότο
Απ΄το Βορρά μέχρι το Νότο

πάει για άνοδο με άλλο τρόπο!

Νικητής στον αγώνα κατάταξης για την τρίτη θέση και πρώτος επιλαχών για την άνοδο στην Α2 ο Τρίτωνας.

Επικράτησε με άνεση επί του Αγρινίου, ήταν σε όλο το ματς μπροστά παρότι ο Ψαρόπουλος βρέθηκε νωρίς στον πάγκο με τρία φάουλ.

Η ομάδα των Σεπολίων πήρε το ματς με την έμφαση στην άμυνα και το μεγάλο παιχνίδι των ψηλών Μαλτέσιου (24) και Τσούτσου (14-2τριπ), οι οποίοι κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια.

Ο σέντερ Μαλτέσιος “ταΐστηκε” με πολλές μπάλες από την αρχή για να ποστάρει, καθώς το σκάουτινγκ είχε δείξει αδυναμία του Αγρινίου στο “5”.

Ντιμπ και Καλαντζής ήταν επίσης σημαντικοί ιδιαίτερα στην οργάνωση του παιχνιδιού, ενώ σημείωσαν μαζί 20 πόντους και από δύο τρίποντα έκαστος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ψαρόπουλος καθάρισε (17 πόντους συνολικά) και δεν άφησε το Αγρίνιο να πιστέψει στην μεγάλη ανατροπή, που έφτασε ως το -5 για να ξαναγίνει γρήγορα διψήφια.

Ακριβώς εκεί στο 67-62 ήλθε το τρίποντο-μαχαιριά του Ψαρόπουλου που πήγε το ματς στο +8, με τον Τρίτωνα να μην έχει διάθεση να ζήσει ακόμη ένα θρίλερ.

Οι μπλε (από τη θάλασσα, καθώς ο Τρίτωνας πήρε το όνομά του από το ιστορικό ελληνικό υποβρύχιο του Β΄ΠΠ) έκλεισαν έτσι θετικά τη χρονιά και αναμένουν να μάθουν σε ποια κατηγορία θα αγωνίζεται η ομάδα του χρόνου, στο σενάριο που κάποια ομάδα ανώτερης κατηγορίας (Α1 ή Α2) δε δηλώσει συμμετοχή.

Υπενθυμίζουμε πως πέρυσι οι δύο τρίτοι, Ιπποκράτης Κω και Πευκοχώρι ανέβηκαν αμφότεροι στην Α2, αντικαθιστώντας Δόξα Λευκάδας και Τρίκαλα που δήλωσαν αδυναμία για οικονομικούς λόγους.

Δεύτερη επιλαχούσα ομάδα το Αγρίνο, τρίτη το Παγκράτι, που νίκησε στον αγώνα κατάταξης των τέταρτων Βορρά και Νότου, τον Φίλιππο Βεροίας με 72-68.