• Sport
  • Ο Σλούκας έκανε μάγκες τον Μπαρτζώκα και τον Γουόκαπ
Ο Σλούκας έκανε μάγκες τον Μπαρτζώκα και τον Γουόκαπ

Η μεγάλη του Σλούκα σχολή

Ένα γύρο να κάνει κανείς στα σόσιαλ και στο διαδίκτυο θα βρει παντού την τριποντάρα του Σλούκα.

Όπως ακούσαμε ο Σάσα του είπε στο τάιμ άουτ να πάρει αυτός το σουτ.

Ο Μπαρτζώκας σχεδιάζει σκριν του Βεζένκοφ στον Σλούκα, οπότε οι επιλογές ήταν ή να πάρει αυτός το σουτ ή να το δώσει στον Βεζένκοφ που είχε βάλει ήδη ένα τρομερό σουτ για το 69-69.

Ο Σλούκας το έχει κάνει πολλές φορές, με πολλές ομάδες και από διάφορες αποστάσεις. Ακόμη κι από το κέντρο.

Ο τύπος έχει την ψυχολογία του νικητή, έχει χαρά να πάρει την ευθύνη, δε μασάει.

Άλλωστε κανείς δεν θα του έλεγε κάτι αν το έχανε. Με 3,9 δευτερόλεπτα να απομένουν, το σουτ θα είναι πάνω σε άμυνα, θα είναι “σκοτωμένο”.

Άρα η πίεση στον παίκτη αν το καλοσκεφτεί, είναι ελάχιστη. Ποιος λέει κάτι στον πορτιέρο, αν φάει το πέναλτι;

Μπήκε το σουτ και έκανε μάγκα τον Μπαρτζώκα, όπως είπε κι ο ίδιος: “μπαίνει μέσα ο παικταράς, βάζει 30 πόντους, ισιώνει τη γραβάτα ο προπονητής.

Και τον έκανε μάγκα γιατί επέμεινε πολύ στο πλάνο χθες, ενώ είχαν περάσει 8 λεπτά στην τρίτη περίοδο και είχε η ομάδα βάλει 3 πόντους, με Κάνααν, Γουόκαπ και Φαλ μέτριους έως κακούς.

Ήταν φανερό πως ο Ιτούδης έχει μελετήσει όλα τα πλέις, όλους τους αυτοματισμούς του Ολυμπιακού. Για το 4ο ή και το 5ο ματς αν χρειαστεί, ο Μπαρτζώκας πρέπει να αλλάξει κάποια μικρά πράγματα που ίσως κάνουν τη διαφορά.

Έκανε μάγκα ο Σλούκας αι τον Γουόκαπ που μετά την αμυνάρα που βγάζει η ομ΄άδα στο 69-69 έχει τη μπάλα στα χέρια του και τη δωρίζει, δείγμα του άγχους και της πίεσης.

Κανείς αύριο δε θα θυμάται το παραλίγο τραγικό λάθος του Γουόκαπ.

Το τελευταίο σουτ όταν χάνεις με δύο πόντους, πρέπει να είναι τρίποντο. Αυτό το έλεγαν οι παλιοί προπονητές που μισούσαν το τρίποντο, έχοντας μάθει το μπάσκετ χωρίς το ημικύκλιο που άλλαξε το άθλημα.