• emo.gr
  • Sport
  • Ρεαλ-ιστική ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη
Ρεαλ-ιστική ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε η καταστροφή: ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με δύο τρίποντα και μία τελική πάσα και Σέρχιο Γιουλ με ένα τρίποντο και μία ασίστ έστειλαν τη διαφορά στο +16 (56-40, 27’)

Ο Ολυμπιακός έχασε στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ με 84-72. Μια ήττα εντός προγράμματος σαφώς, αλλά μετά τις δύο τελευταίες αποτυχίες , οι ερυθρόλευκοι ήθελαν ένα μεγάλο αποτέλεσμα . Αν και βρισκόμαστε μόλις στην 5η αγωνιστική οι τρεις σερί ήττες φέρνουν τον Ολυμπιακό πίσω στη βαθμολογία και το αρχικό 2-0 έγινε 2-3. Η Ρεάλ μετά την ήττα από τη Μπαρτσελόνα, ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη. Πολύ εύστοχοι στα τρίποντα (11/22) και με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αστοχία και λάθη, η άμυνα όμως κρατούσε τη Ρεάλ σε χαμηλό σκορ. Όταν μπήκαν και κάποια σουτ τότε οι Πειραιώτες βρέθηκαν με προβάδισμα (17-19). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Τζέι Σι Κάρολ βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6,75, αλλά απαντούσαν οι Ματ Λοτζέσκι και Ντάνιελ Χάκετ. Το τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου ήταν κάκιστο για τον Ολυμπιακό αφού το 29-33 μετατράπηκε σε 41-35 με επιμέρους σκορ 12-2.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε η καταστροφή: ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με δύο τρίποντα και μία τελική πάσα και Σέρχιο Γιουλ με  ένα τρίποντο και μία ασίστ έστειλαν τη διαφορά στο +16 (56-40, 27’). Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο, ωστόσο ενώ έβγαζαν άμυνες, δε σκόραραν στην επίθεση, οπότε ήταν μοιραίο η Ρεάλ να προηγηθεί ξανά με απαγορευτική για ανατροπή, διαφορά (68-52, 34’). Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 9 (81-72) χάνοντας τελικά με 84-72.

Δύσκολο να κερδίσει κανείς τη Ρεάλ με 72 πόντους στην επίθεση, ιδίως αν η Ρεάλ είναι τόσο καλή στο επιθετικό κομμάτι. Σπανοούλης και Πρίντεζης κινήθηκαν σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης, ενώ την ίδια στιγμή ο Γκιουλ έβαζε 18 πόντους με 35 τρίποντα. Καλός ο Παπαπέτρου, ελπιδοφόρα για τη συνέχεια η επάνοδος του Λοτζέσκι, ο Μιλουτίνοφ κερδίζει τη θέση του αναπληρωματικού σέντερ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-35, 63-48, 84-72