• Sport
  • Το θεώρημα του Πρίντεζη!
Το θεώρημα του Πρίντεζη!

Με τέτοια απόδοση του Γιώργου, ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ και από κανέναν.

Η αντίπαλος ομάδα ήταν πολύ ανταγωνιστική, έκανε  τα πάντα για να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό, αλλά οι ερυθρόλευκοι με εκπληκτική άμυνα και καρδιά Πρωταθλητή, κατάφεραν όχι απλά να κερδίσουν το ματς, αλλά να πανηγυρίσουν μία σημαντική νίκη με 89-77. Κυρίως για τον τρόπο που αυτή επετεύχθη, για την ψυχή που κατέθεσαν στο παρκέ οι ερυθρόλευκοι, αλλά και τη διαφορά που είναι πιθανό να παίξει ρόλο.

Τη νίκη έδωσε το εξαιρετικά  χαμηλό σχήμα με τον Παπαπέτρου στο «4» και τον Πρίντεζη στο «5». Ο Γιώργος Πρίντεζης με 30 πόντους ;έκανε ρεκόρ καριέρας παίζοντας 27,5 λεπτά, με 9/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3/3 βολές. Ακόμη πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε μία ασσίστ κι έκανε μόλις ένα λάθος. Ήταν μια ομάδα μόνος του! Το θεώρημα του Πρίντεζη λέει ότι με τέτοια απόδοση του Γιώργου, ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ και από κανέναν.Χάκετ, Σπανούλης και Χάντερ τον πλαισίωσαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ενώ ο Λοτζέσκι θέλει ματς για να φτάσει στην απόδοση που τον έχουμε συνηθίσει και του Μάντζαρη δεν του πήγε το ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Κίμκι εκμεταλλεύτηκε τις κακές  επιστροφές στην άμυνα του Ολυμπιακού και έτρεξε ένα σερί 14-0, που της επέτρεψε να προηγηθεί με 7-19 (6’). Η είσοδος του Ματ Λοτζέσκι ταυτόχρονα με τους Σπανούλη και Πρίντεζη  οδήγησε σε σερί 10-0 (17-19, 8’).

Η Κίμκι επανέκαμψε και κατάφερε και πάλι να χτίσει διψήφια διαφορά πόντων (29-41, 17΄), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τρόπο να μειώσουν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια. Στην τρίτη περίοδο η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν σκληρή, αλλά η Κίμκι ήταν σπουδαία σε αυτό το διάστημα με αποτέλεσμα το 44-48 να γίνει γρήγορα 44-56 με δύο τρίποντα του Μόνια. Ο Ντάνιελ Χάκετ έβαλε και αυτός το λιθαράκι του για το  62-60.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου τα έδωσαν όλα γιατί η ήττα θα σήμαινε ότι τα χιαστί ματς της οκτάδας, θα απομακρύνονταν. Με το σκορ στο 72-67 ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 5 σερί πόντους, ακολούθησε κάρφωμα του Στρόμπερι και η Κίμκι έριξε λευκή πετσέτα. Για την εξαιρετική Κίμκι που περιμένει περισσότερα από τον Αλεξέι Σβεντ καλύτεροι ήταν οι Ράις, Μόνια, Ντράγκιτς και Οκουστίν.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-43, 62-60, 89-77
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 5 (2/5δίπ., 4ριμπ.), Χάντερ 10 (4/5δίπ., 2/3βολ., 10ριμπ.), Παπαπέτρου 4 (3ριμπ.), Σπανούλης 14 (3ριμπ.), Στρόμπερι 5 (1ριμπ.), Μιλουτίνοφ 2 (1ριμπ.), Πρίντεζης 30 (9/13δίπ., 9ριμπ.), Μάντζαρης (1λ.), Χάκετ 14 (3/7δίπ., 2ριμπ.), Λοτζέσκι 5 (4ριμπ.), Αθηναίου
Κίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 14 (3ριμπ.), Σβεντ 11 (1/8τρίπ., 2ριμπ.), Ντράγκιτς 11 (4/7δίπ., 4ριμπ.), Ογκουστίν 13 (5ριμπ.), Κόπονεν (0/3τρίπ.), Βιάλτσεφ 7 (2/2τρίπ.), Σοκόλοφ 3, Μόνια 12 (4/5τρίπ.), Τοντόριβιτς 1, Χάνεϊκατ 5 (9ριμπ.)